Home / Tavuklu Yemek Tarifleri / Tavuklu Keşkek Tarifi

Tavuklu Keşkek Tarifi

Keşkek yapmak en eski düğün geleneklerimizin başında gelmektedir. Kazanlar temizlenir, malzemeler hazırlanır, keşkek bir gece boyunca pişirilir ve bütün gece boyunca belirli aralıklarla karıştırılır, böylelikle içerisindeki buğday ve et iyice eriyip birbirine karışır ve ortaya keşkek çıkarmış.Şimdi bu şekilde yapılmıyor tabii ki, artık teknolojinin desteği ile bu işi pratik hale getirmek mümkün. Kazanların yerine tencere kullanmayı tercih edebilirsiniz. Uzun uzadıya karıştırmak yerine işi el blendırına teslim etmeyi seçebilirsiniz. Üstelik bir düğün dernek olmasını beklemeniz de gerekmiyor. Üzerine kızdırılmış tereyağı ve kırmızı biber gezdirdiniz mi… Okurken bile ağız sulandırıyor! Karşınızda: Tavuklu Keşkek Tarifi!

KAÇ KİŞİLİK

6 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

40 dakika

Tavuklu Keşkek Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 su bardağı aşurelik buğday
 • 4 adet tavuk pirzola
 • 4 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber

Tavuklu Keşkek Tarifi Nasıl Yapılır

 1. Buğdayı bol suda bir güzel yıkayın. Yıkanmış buğdayları düdüklü bir tencerenin içerisine koyun ve üzerine sadece buğdayların üstünü geçecek kadar su ekleyin. Kapağını kapatmadan açık vaziyette kaynatın.
 2. Kaynamaya başladığı zaman altını kapatın ve bu şekilde kapağını kapatıp yarım saat kadar bekletin. Bu işlem, buğdayların şişip büyümesini sağlayacak.
 3. Yarım saat geçtikten sonra tencerenin kapağını açın. Yıkamış olduğunuz tavukları buğdayların üstüne kemikleriyle birlikte yerleştirin.
 4. Tuzunu, karabiberini ve suyunu ekleyip tencerenin kapağını kapatın. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 40 dakika boyunca bu şekilde pişirin.
 5. Pişirdikten sonra düdüklü tencerenin kapağını açın ve tavuk etlerini, kemiklerinden tamamen ayırın.
 6. Bir el blendırı kullanarak buğdayları ve tavukları güzelce çekin. Tamamen homojen bir karışım olmasına dikkat edin.
 7. Tereyağını, toz kırmızı biber ile birlikte kızdırın ve sıcak keşkeğin üzerine gezdirin. Bu aşamadan sonra pul biber eşliğinde muazzam keşkeğinizi servis edebilirsiniz.

About iga

Check Also

Tavuklu Sezar Salata Tarifi

Meksika’dan çıkış yapan fakat Amerikalılar aracılığıyla mutfaklarımızda yer edinip akıllarımıza kazınan salatanın oldukça ilginç bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.